03 grudnia 2021

Kalendarz adwentowy

Święta Bożego Narodzenia to okres niezwykły - pięknie ubrana choinka, kolędy, zapach pieczonych pierniczków, czas spędzony z najbliższymi. Mamy nadzieję, że czas oczekiwania na pierwszą gwiazdkę, umili Wam przygotowany przez nas kalendarz adwentowy. Tak jak w tradycyjnym kalendarzu, codziennie będzie czekać na Was niespodzianka - tytuły książek, dla młodszych i starszych uczniów, które swoją tematyką nawiązują do Świąt Bożego Narodzenia.

Zapraszamy do oglądania naszych propozycji, może znajdziecie książkę dla siebie lub najbliższych!

01 grudnia 2021

Jak czytaliśmy w listopadzie?

Przedstawiamy ranking czytelnictwa w SP 323 w listopadzie 2021 r.  Na pierszym miejscu, niezmiennie od 3 miesięcy, klasa III C. Cieszy nas bardzo, że w zestawieniu pierszy raz pojawiła się klasa VIII.
Uczniom wszystkich wymienionych klas serdecznie gratulujemy!

25 listopada 2021

Dzień Pluszowego Misia

Przypominamy, że 25 listopada przypada wyjątkowe święto - Dzień Pluszowego Misia. Ustanowiono je w 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki. A wszystko zaczęło się w dniu, kiedy prezydent Stanów Zjednoczonych, Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka, a prezydent widząc przerażone zwierzątko kazał je uwolnić. Jeden ze świadków wydarzenia uwiecznił historię niedźwiadka w formie rysunku na łamach waszyngtońskiej gazety. Przeczytał ją producent zabawek, który wyprodukował maskotkę, nazwaną na cześć prezydenta Roosvelta - Teddy Bear. Od tej pory nazwa ta przyjęła się w języku angielskim na określenie wszystkich pluszowych misiów.

Pluszowy miś jest dla wielu dzieci (a czasami i dorosłych) kimś wyjątkowym, ukochanym, do kogo można się przytulić, komu można się wyżalić. Na pewno nie jest to tylko zwykła, pluszowa zabawka. Pomyślcie dziś ciepło o swoich misiach!

22 listopada 2021

Nowości w bibliotece

Miło nam poinformować, że zbiory biblioteki szkolnej wzbogaciły się o nowe książki. Za prawie 2.000 zł (otrzymane od Rady Szkoły) kupiłyśmy ponad 90 książek: komiksy, powieści fantastyczne, obyczajowe i detektywistyczne oraz wiele, wiele innych. Szczegóły w prezentacji!

Po nowości wydawnicze zapraszamy do biblioteki!

18 listopada 2021

Prawa dzieci

20 listopada przypada wyjątkowy dzień, w którym uwaga wszystkich skierowana jest na dzieci i ich prawa. Tego dnia przypada rocznica uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka (w trakcie XIV sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w 1959 r.) oraz Konwencji o prawach dziecka (z 1989 r.).

W przygotowanym przez nas materiale będziecie mogli poznać genezę powstania tego święta, przeczytać Konwencję praw dziecka, obejrzeć film o Waszych prawach oraz wysłuchać piosenek (materiał ukryty jest pod słoneczkami).

Zapraszamy do oglądania, słuchania i czytania!

17 listopada 2021

Zareklamuj bibliotekę

Z przyjemnością informujemy, że Natalia Karaś i Gabrysia Orlicz, uczennice klasy VA, wymyśliły najlepsze hasło w konkursie „Zareklamuj bibliotekę”.

Zwycięskie hasła:

Hasło Gabrysi:

Zamiast siedzieć przed TV, 

Idź poczytać książki trzy.


Hasło Natalki: 

Gdy znudzi Ci się zabawa,

Biblioteka super sprawa.


Laureatki otrzymały w nagrodę pamiątkowe dyplomy oraz książki.

Serdecznie gratulujemy!

15 listopada 2021

Międzynarodowy Dzień Tolerancji

Od 1995 roku, 16. listopada, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Święto ustanowione rezolucją ONZ, z inicjatywy UNESCO, w celu zwrócenia uwagi na zjawisko nietolerancji, a co za tym idzie marginalizacji i dyskryminacji mniejszości. Jest to święto szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie.

W poniższej prezentacji znajdziecie informacje i ciekawostki na temat święta, kilka filmów krótkometrażowych i propozycje książek o tolerancji. 

Zapraszamy do oglądania! 

11 listopada 2021

Narodowe Święto Niepodległości

11. listopada obchodzimy w Polsce Narodowe Święto Niepodległości. 103 lata temu nasz kraj po 123 latach zaborów odzyskał niepodległość. Poniżej prezentujemy interaktywną pocztówkę, która przypomni nam najważniejsze wydarzenia oraz postaci związane z tym świętem.


07 listopada 2021

Jak czytaliśmy w październiku?

Kolejny miesiąc za nami, dlatego przedstawiamy stan czytelnictwa za październik. Na czele zestawienia, podobnie jak w poprzednim miesiącu, klasy III C i III A.



05 listopada 2021

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

 

„Któregoś dnia będziesz na tyle dorosły, żeby znowu zacząć czytać bajki”.

Clive Staples Lewis

5. listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Baśnie, bajki (zarówno te czytane, jak i oglądane) odgrywają ważną rolę w życiu każdego dziecka. Bajkowi bohaterzy, np. Kubuś Puchatek, Bolek i Lolek, Miś Koralgol, Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Królewna Śnieżka, Koziołek Matołek oraz wiele innych postaci, sprawiali, że śmialiśmy się, wzruszaliśmy i poznawaliśmy świat.

Celem święta jest nie tylko przypomnienie postaci z najbardziej popularnych i lubianych bajek, ale też zwrócenie uwagi na ich rolę wychowawczą i edukacyjną – uczą postaw pełnych empatii, koleżeństwa, przyjaźni, pokazują jak odróżnić dobro od zła.

Nie wszyscy wiedzą, że w Pacanowie, znajduje się Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka. https://centrumbajki.pl/

Zachęcamy do czytania, słuchania i oglądania bajek!

                         Zdjęcia wykonane w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.


25 października 2021

Dzień Kundelka

Dzień Kundelka to obchodzone w Polsce, corocznie 25 października, nieformalne święto wszystkich psów wielorasowych.

Z tej okazji przypomnimy Wam tytuły książek, dostępnych w naszej bibliotece, których bohaterami są psy o wielkim sercu.

Na początek seria autorstwa Marcina Pałasza Elfomania, czyli cykl książek o przgodach Elfa, psa ze schroniska, który zamieszkał w domu pisarza i jego syna - "Sposób na Elfa", "Elfie, gdzie jesteś?", "Elf Wszechmogący", "Elf i dom strachów", "Elf i pierwsza Gwiazdka", "Elf i skarb wuja Leona", "Elf i dom demonów".

Kolejną lubianą przez czytelników serią o psach (ale też kotach, chomikach, królikach i innych zwierzętach) jest cykl Zaopiekuj się mną, napisany przez Holly Webb. Autorka wydała w tej serii ponad 50 tytułów książek, m. in. "Czaruś, mały uciekinier", "Kora jest samotna", "Smyk, uprowadzony szczeniak", "Łatka".

Bohaterem kolejnych książek jest pies rasy alaskan malamut, o imieniu Winter. „Pamiętnik grzecznego psa”, „Nowe przygody grzecznego psa”, „Wakacje grzecznego psa”, „Kocie przygody grzecznego psa”, „Zakochany grzeczny pies” to cykl zabawnych przygód Wintera, opisanych przez Wojciecha Cesarza i Katarzynę Terechowicz. 

Nie można też zapomnieć o opowieści Romana Pisarskiego pt. „O psie, który jeździł koleją”. Książka została wydana w 1967 r. i od lat jest lubiana przez kolejne pokolenia dzieci. Autor opisał autentyczną historię, która wydarzyła się we Włoszech. Jest to opowieść o losach psa Lampo, o ludziach, których spotkał na swojej drodze, o przyjaźni między człowiekiem a zwierzęciem.



18 października 2021

Jak czytaliśmy we wrześniu?

W tym roku szkolnym będziemy co miesiąc publikować ranking klas, których uczniowie wypożyczyli najwięcej książek z naszej biblioteki. Te klasy mają szansę na zdobycie tytułu "Zaczytanej Klasy".

                                     


01 października 2021

Październik w bibliotece

W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji przygotowałyśmy dla Was różne atrakcje i konkursy. Szczegóły w prezentacji. Zachęcamy wszystkich do zabawy i czynnego udziału!


17 września 2021

Konkurs na „Zaczytaną klasę” i „Superczytelnika”

Od września 2021 rusza w naszej szkole kolejna edycja konkursu na „Zaczytaną klasę” i „Superczytelnika”. Celem konkursu jest promocja czytelnictwa i rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród uczniów.

Podstawowym kryterium oceny i przyznania tytułu „Zaczytanej klasy” będzie największa ilość wypożyczonych z biblioteki szkolnej i przeczytanych książek. Konkurs skierowany jest do klas III-VIII, potrwa od września 2021 do końca maja 2022. Miesięczne wyniki klas będą zamieszczone na blogu biblioteki. 

ZACZYTANA KLASA

Konkurs na „Superczytelnika” przeznaczony jest dla uczniów klas I-VIII. Za każdą wypożyczoną i przeczytaną książkę uczeń otrzymuje 1 punkt, punkty sumujemy na koniec maja 2022 r. Bibliotekarz rejestrując oddawane książki będzie wyrywkowo sprawdzał znajomość ich treści.

Zapraszamy do biblioteki po ciekawe książki!




01 września 2021

Podręczniki, podręczniki, podręczniki...

Początek roku szkolnego w bibliotece to czas podręczników. Kartony już rozpakowane, książki ostemplowane i ponumerowane. W tym gorącym dla nas okresie pomagali nam niektórzy nauczyciele, dziękujemy im serdecznie za okazane wsparcie.  

W nowym roku szkolnym szczęście uśmiechnęło się do uczniów klas II, V i VIII, bo to właśnie oni dostaną nowe książki. Inni będą się uczyć z podręczników, które były już używane przez rok lub dwa. Dlatego bardzo ważne jest, żeby dbać o wypożyczone z biblioteki podręczniki, obłożyć je i szanować, ponieważ mają służyć uczniom do nauki przez 3 lata. Zadbajcie o to, żeby Waszym młodszym koleżankom i kolegom było przyjemnie się z nich uczyć.



30 sierpnia 2021

Fascynujące biografie

Czytając książkę biograficzną poznajemy bliżej osoby, które nas interesują lub inspirują. Oddajemy się lekturze o znanych postaciach historycznych, wybitnych naukowcach czy artystach, lecz też o ludziach żyjących współcześnie, z którymi możemy się utożsamiać.

Angielska pisarka, Kate Pankhurst, stworzyła cykl książek o wybitnych kobietach: „Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które tworzyły historię”, „Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat” i „Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które ratowały planetę”. Możemy w nich przeczytać m.in. o astronautce Walentynie Tiereszkowej, tancerce Josephine Baker, malarce Fridzie Kahlo, projektantce mody Coco Chanel.

Nakładem wydawnictwa Centrum Edukacji Dziecięcej ukazała się książka „12 wyjątkowych postaci. Polscy autorzy o marzeniach”. Ukazuje ona 12 historii o dzieciństwie i młodości sławnych Polek i Polaków, ich marzeniach, fantazji i poświęceniu. Są tu m.in. opowieści o Mikołaju Koperniku, Janinie Ochojskiej, Wisławie Szymborskiej, Januszu Korczaku, Marii Skłodowskiej-Curie, Janie Pawle II, Henryku Sienkiewiczu czy Marku Kamińskim.

W kanonie lektur dla klas 4-6 znajduje się seria „Nazywam się...”. Każda książka poświęcona jest innej osobie, która odegrała istotną rolę w nauce, sztuce, kulturze lub literaturze, i w ciekawy sposób opowiada nam w pierwszej osobie o swoim życiu i dokonaniach, a także czasach, w których żyła. W gronie bohaterów znajdują się m.in.  Albert Einstein, Mikołaj Kopernik, Maria Skłodowska-Curie czy Vincent van Gogh.

16 sierpnia 2021

Na tropie zagadek

Jeśli masz zmysł detektywa i lubisz rozwiązywać zagadki, prezentowane dziś książki są właśnie dla Ciebie!

Książki z cyklu „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” zostały napisane przez  Martina Widmarka i zilustrowane przez Helenę Willis. Akcja rozgrywa się w małym miasteczku Valleby. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą biuro detektywistyczne. Każda książka to kolejna zagadka i kolejna porcja przygód. W serii ukazały się m.in.: „Tajemnica hotelu”, „Tajemnica biblioteki”, „Tajemnica szpitala”, „Tajemnica szkoły”, „Tajemnica zwierząt” oraz wiele innych tytułów (w Polsce wydano ich już 28).

Lauren Child, angielska pisarka i ilustratorka, jest autorką cyklu szpiegowskiego o nastoletniej tajnej agentce – „Ruby Redfort. Spójrz mi w oczy”, „Ruby Redfort. Weź ostatni oddech”. Bohaterką książek jest trzynastolatka, która potrafi złamać każdy szyfr. Dzięki tej niezwykłej umiejętności zostaje dostrzeżona przez tajnych agentów i przyjęta w ich szeregi. Powieści o Ruby są wciągające, zabawne i doskonale się je czyta.

Robin Stevens napisała cykl książek „Zbrodnia niezbyt elegancka”. Opowiadają one o tajnym towarzystwie detektywistycznym, założonym w szkole dla dziewcząt przez Daisy Wells i Hazel Wong. Akcja powieści dzieje się w latach 30. XX wieku w Anglii. Przyjaciółki w każdej książce rozwiązują nową zagadkę detektywistyczną, są jak Sherlock Holmes i doktor Watson, do których się zresztą porównują. Tytuły książek w serii – „Smakowite przestępstwa”, „Zbrodnia nie przystoi damie”, Herbatka z arszenikiem”, „Zbrodnia pierwszej klasy”, „Bardzo brudna gra”, „Śmiertelne dziedzictwo”, „Zbrodnia na receptę”, „Śmierć w światłach rampy” i „Zbrodnia na piątkę”.


02 sierpnia 2021

Zwiedzamy świat

Książki z serii „Świat dla dociekliwych” Wydawnictwa Dwie Siostry zabiorą nas w niejedną fascynującą podróż, pomogą w odkrywaniu nowych miejsc i zaprezentują kulturę różnych krajów. Dzięki nim możemy poznać Włochy, Japonię, Hiszpanię, Chiny, Wielką Brytanię, Wietnam czy Iran.

Jeśli interesujesz się przyrodą, możesz ją odkrywać dzięki książce Aleksandry i Daniela Mizielińskich „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych”. Książka wygrała w konkursie Nagroda Literacka m.st. Warszawy 2021, w kategorii literatura dziecięca. Żubr Kuba i wiewiórka Ula wyruszają w podróż po parkach narodowych na różnych kontynentach, zwiedzając: Białowieski w Polsce, Yellowstone w Stanach Zjednoczonych, Manu w Peru, Jiuzhaigou w Chinach, Namib-Naukluft w Namibii, Grenlandii (terytorium zależne Danii), Komodo w Indonezji, Fiordland w Nowej Zelandii.

Miłośnikom morskich podróży polecamy książkę Agaty Loth-Ignaciuk i Bartłomieja Ignaciuka „Doba na oceanie. Jak przepłynąć Atlantyk kajakiem?”, przeczytacie w niej, jak zaplanować ekspedycję kajakową, przeżyjecie burze i sztormy na oceanie. Publikacja jest opowieścią o wyprawach przez Atlantyk Aleksandra Doby, polskiego kajakarza, który jako pierwszy człowiek w historii przepłynął kajakiem ocean (z Afryki do Ameryki Południowej).



19 lipca 2021

Jak rozpoznać emocje?

Dziś polecamy książki, które opowiadają o naszych emocjach i uczuciach. Emocje towarzyszą nam każdego dnia, zarówno w domu, jak i w szkole. Pokazują, że w naszym życiu dzieje się coś ważnego, pomagają nawiązać relacje z innymi ludźmi. Dzięki emocjom widać, co czujemy w danej chwili – czy jest to strach, radość, zaskoczenie, złość, a może smutek.

Odpowiedź na pytanie jak rozpoznać emocje i jak sobie z nimi radzić znajdziecie w książkach, które prezentujemy poniżej.

Dwunastu autorów napisało dwanaście opowiadań pełnych emocji: „12 ważnych emocji. Polscy autorzy o tym, co czujemy. W tej książce znajdziecie teksty o dumie, wstydzie, zazdrości, radości, strachu, bezradności, zadowoleniu, smutku, zaskoczeniu, tęsknocie, współczuciu i złości.

„Co robią uczucia?” to połączenie poetyckiego tekstu Tiny Oziewicz z ilustracjami Aleksandry Zając. Książka, która działa na wyobraźnię i wzrusza, może stać się pretekstem do rozmyślań i rozmów o tym, co dzieje się w świecie uczuć, co kryje się w każdym z nas.

Polecamy też „Wielką księgę uczuć” Grzegorza Kasdepke, która składa się z czterech wcześniej wydanych tytułów: „Tylko bez całowania! czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami”, „Kocha, lubi, szanuje... czyli jeszcze o uczuciach”, „Horror! czyli skąd się biorą dzieci”, „Drużyna pani Miłki, czyli o szacunku, odwadze i innych wartościach”.

A na koniec książki poświęcone samoakceptacji, poznawaniu swoich mocnych stron oraz budowaniu wiary w siebie i rozpoznawaniu własnej indywidualności. Dla młodszych uczniów: „Wielka księga supermocy” Susanny Isern i Rocio Bonilla, a dla starszych: „Egzaminy bez spiny. Wiesz więcej i potrafisz więcej niż ci się wydaje” Elżbiety Zubrzyckiej. 

05 lipca 2021

Co warto przeczytać w wakacje?

Lato  to  doskonały czas na czytanie  książek. Po aktywnym wypoczynku miło jest  zakończyć dzień  spokojniej,  np.  czytając  ciekawą  książkę.  Postanowiłyśmy przez  dwa miesiące wakacji polecać Wam książki, które według nas zasługują na uwagę. Mamy nadzieję, że któraś z nich Was zainteresuje.

Na początek książki, których akcja rozgrywa się w czasie wakacji. Są to przeważnie książki przygodowe, opowiadają m. in. o grupie przyjaciół, która rozwiązuje zagadki detektywistyczne (Adam Bahdaj: „Wakacje z duchami”), wyprawie autostopem (Adam Bahdaj: „Podróż za jeden uśmiech”), wędrówce nadmorskimi szlakami (Agnieszka Mielech: „Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Aloha”). Możemy ciekawie spędzić czas w pensjonacie (Fanny Joly: „Pensjonat Muszelka”) lub zacząć zwiedzanie z Mazurskimi (seria autorstwa Agnieszki Stelmaszyk” „Mazurscy w podróży”).


17 czerwca 2021

Superczytelnicy wybrani!

Koniec roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami, dlatego czas na podsumowanie czytelnictwa – klasowego i indywidualnego. 

Po dokładnym przeliczeniu wpisów na Waszych kartach wybrałyśmy klasę, której uczniowie wypożyczyli najwięcej książek. Podobnie jak w I semestrze zwyciężyła III G i to oni zostali „Zaczytaną klasą”.

W konkursie na "Superczytelnika" wygrały następujące osoby:

I miejsce - Anna Dziubak (klasa IC)

II miejsce (ex aequo) - Milena Bychowska (klasa IIIA)

                                     Natalia Urbańska (klasa IVG)

                                     Michał Sadowski (klasa IVC)

III miejsce - Fryderyk Szot (klasa IIIC).

Dla każdego laureata przygotowałyśmy pamiątkowy dyplom oraz drobne upominki. Cieszy nas, że w szkole jest tylu zaczytanych uczniów. Serdecznie Wam gratulujemy i życzymy dalszego rozwoju czytelniczych pasji.





01 czerwca 2021

Złota Dwudziestka Książek

Z okazji dwudziestolecia kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom” czytelnicy wybrali (spośród 60 tytułów nominowanych do Plebiscytu przez Kapitułę Złotej Listy Fundacji) 20 ulubionych książek dla dzieci i młodzieży pióra polskich autorów, które wydano od 2001 roku.

Poniżej prezentujemy Złotą Dwudziestkę książek (według liczby głosów):

1. Grzegorz Kasdepke: „Detektyw Pozytywka”
2. Andrzej Maleszka; „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło”
3. Wojciech Widłak: „Pan Kuleczka”
4. Piotr Socha: „Pszczoły”
5. Renata Piątkowska: „Która to Malala”
6. Adam Wajrak: „Wielka księga prawdziwych tropicieli”
7. „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”
8. Łukasz Wierzbicki: „Dziadek i niedźwiadek”
9. Roksana Jędrzejewska-Wróbel: „Florka. Z pamiętnika ryjówki”
10. Barbara Kosmowska: Pozłacana rybka ex aequo Michał Rusinek: „Wierszyki domowe”
12.Grzegorz Kasdepke: Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko
13. Olga Tokarczuk: „Zagubiona dusza”
14. Barbara Gawryluk: „Dżok. Legenda o psiej wierności”
15. Joanna Fabicka: „Rutka”
16. Barbara Kosmowska: „Gwiazda z pierwszego piętra”
17. Iwona Chmielewska: „Pamiętnik Blumki”
18. Joanna M. Chmielewska: „Niebieska niedźwiedzica” ex aequo Tomasz Samojlik: „Żubr Pompik. Tropy na śniegu”
20. Marcin Kozioł: "Tajemnica przeklętej harfy".


Z okazji Dnia Dziecka, wszystkim dzieciom, życzymy dni pełnych słońca i uśmiechu oraz książek, które wprowadzą Was w świat niesamowitych, inspirujących przygód!

26 maja 2021

XX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

W tym roku, już po raz dwudziesty, obchodzony jest Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Idea akcji oraz wydarzenia z tym związane mają zachęcić rodziców, przedszkola, szkoły do wspólnego regularnego czytania. Promują też wartościową literaturę dla dzieci i młodzieży. 

Hasło przewodnie w 2021 roku brzmi: "Lubimy czytać polskich autorów!".


 

23 maja 2021

Życzenia z okazji Dnia Matki

26. maja obchodzimy DZIEŃ MATKI. Z tej okazji wszystkim mamom dziękujemy za ich codzienną troskę, miłość i oddanie oraz życzymy, aby każdy nadchodzący dzień był piękniejszy od minionego.

„I żeby nie wiem co się stało, mama zostanie mamą.

Tylko jedna mama na zmartwienia.

Tylko jedna na dwójkę z polskiego.

Tylko jedna od bójki z najlepszym kolegą.

Jedna od bólu zęba i od przeziębienia. 

[...] najlepsze u mamy jest to,

że ją mamy

i że mama ma właśnie nas."

                                            [Joanna Kulmowa – „Mamy mamę”]

18 maja 2021

Lapbook - sposób na lekturę

O tym czym jest lapbook, jak go zrobić i do czego może służyć pisałyśmy już we wcześniejszych postach, kiedy prezentowałyśmy prace uczniów klasy IIIc do lektury „Ronja, córka zbójnika” Astrid Lindgren. 

Tym razem po taką uplastycznioną wersję analizy książki sięgnęli uczniowie klasy IIIe podczas omawiania lektury „Dziadek i niedźwiadek” Łukasza Wierzbickiego. W efekcie burzy mózgów, współpracy  i zaangażowania całej klasy powstały ciekawe i efektowne rozkładane książki, w których znalazło się dużo wiadomości i ciekawostek związanych z lekturą. 

 Poniżej efekt pracy uczniów.





15 maja 2021

Literacki Escape Room

W Tygodniu Bibliotek odwiedzili nas uczniowie klas I i II  - opowiadali o książkach, które lubią czytać i audiobookach, których słuchają. A od dzieci z II c dostałyśmy piękną laurkę.

Tydzień Bibliotek dobiega końca - z tej okazji życzymy Wam, aby czytanie książek wciągnęło Was równie mocno, jak nas przygotowanie literackiego Escape Roomu. Miłej zabawy!  

14 maja 2021

Wyniki konkursu „Niesamowita książka – koniecznie ją przeczytaj”

Uczniowie klas I-III wzięli udział w konkursie plastycznym na plakat reklamujący ich ulubioną książkę. Jury konkursu z wielką przyjemnością obejrzało wspaniałe, pomysłowe, inspirujące prace i wyłoniło zwycięzców:

I miejsce (ex aequo)   Anna Kosicka (I d), Jakub Urbański (II d)           

II miejsce uczennica klasy I d

III miejsce uczennica klasy I e

Nagroda specjalnaNikol Pertseva (I d)

Jakie książki znalazły się na plakatach? Były to między innymi: „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek, „52 tygodnie” autorstwa Anne Crausaz, cykl książek „Vladek. Najmilszy Wampirek na świecie” Anny Wilson, ”Marta galopuje” Eriki Wilson, komiksy o „Asteriksie”, komiks „Fistaszki” czy „Leśna piosenka” Lesyi Ukrainki.

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział, a laureatom składamy serdeczne gratulacje.



11 maja 2021

Konkurs "Co czytali rodzice/dziadkowie, kiedy byli w moim wieku?"

Miło nam poinformować, że w konkursie „Co czytali rodzice/dziadkowie, kiedy byli w moim wieku?” finalistami zostali następujący uczniowie:

I miejsce - Ignacy Krauze (VI h)

II miejsce - Natalia Kraucka (VI h)

III miejsce - Julia Graczyk (IV c)

Wyróżnienia:  Małgorzata Baranowska (VII e), Blanka Czerbniak (V a), uczeń klasy V d, Łukasz Jastrzębski (IV e).

Serdecznie gratulujemy!

Wszystkie prace były bardzo interesujące, przewijała się w nich nostalgia, poczucie humoru oraz świadomość, że czytanie książek jest bardzo ważnym elementem rozwoju intelektualnego i emocjonalnego człowieka. Rodzice w młodości czytali najczęściej książki przygodowe (np. Aleksandra Dumasa, Karola Maya, Zbigniewa Nienackiego, Alfreda Szklarskiego, Edmunda Niziurskiego), komiksy („Kajko i Kokosz”, „Tytus, Romek i A’Tomek”) i książki obyczajowe (seria „Portrety, powieści Krystyny Siesickiej). Babcie wymieniały klasyków literatury polskiej – Juliana Tuwima, Jana Brzechwę, Henryka Sienkiewicza czy Bolesława Prusa. Książkami, które połączyły pokolenia, były: „Baśnie” Hansa Christiana Andersena, „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren, „Mikołajek” René Goscinny'ego oraz „Mały książę” autorstwa Antoine de Saint-Exupery. 

Zapraszamy do lektury prac laureatów:

WYWIAD - I miejsce

WYWIAD - II miejsce

WYWIAD - III miejsce



08 maja 2021

Tydzień Bibliotek

8. maja to Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Święto to, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, obchodzone jest od 1985 roku i rozpoczyna Tydzień Bibliotek, którego hasło przewodnie w tym roku brzmi „Znajdziesz mnie w bibliotece”.

Na Tydzień Bibliotek, czyli od 8 do 15 maja, przygotowałyśmy szereg ciekawych materiałów, które według nas wpisują się w hasło tegorocznych obchodów – w bibliotece znajdziesz książkę, a w niej interesującą historię, przygodę, emocje, humor, zagadkę, miłość...

Zapraszamy do wspólnego świętowania!

25 kwietnia 2021

Konstytucja 3 Maja

Początek maja jest pełen świątecznych dni: 1 maja obchodzimy Święto Pracy, 2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, natomiast 3 maja jest Święto Konstytucji Trzeciego Maja.

Jednym z patronów 2021 roku, ustanowionych przez Sejm i Senat, jest Konstytucja 3 Maja. W tym roku obchodzimy 230 rocznicę jej uchwalenia. W roku 2021 mija też 30 lat od ratyfikowania przez Polskę Konwencji o prawach dziecka.

Wpisując się w projekt zespołu nauczycieli humanistów Mam prawo do swoich praw, przygotowałyśmy prezentację o okolicznościach powstania pierwszej, spisanej konstytucji w Europie oraz o dokumentach regulujących prawa dziecka. Nie byłybyśmy nauczycielami bibliotekarzami, gdybyśmy nie wspomniały o książkach, dlatego jeden ze slajdów poświęcony jest polecanym przez nas książkach na temat praw dziecka.

Zachęcamy do czytania i oglądania!

21 kwietnia 2021

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii w 1926 roku. 23 kwietnia obchodzony jest tam dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. Na ten dzień przypada rocznica urodzin lub śmierci wybitnych pisarzy, takich jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare czy Vladimir Nabokov.

Zapraszamy do obejrzenia przygotowanej przez nas prezentacji, w której znajdzieje wiele ciekawostek związanych z książką.

[Źródło: http://lustrobiblioteki.pl/2018/04/dzien-ksiazki-i-praw-autorskich/]

18 kwietnia 2021

Uczniowie interpretują obrazy mistrzów

Uczniowie klas V i VI, pod kierunkiem nauczyciela techniki, przygotowali prace przedstawiające własną interpretację obrazów mistrzów malarstwa, np. Michała Anioła, Salvadora Daliego, Józefa Chełmońskiego, Zdzisława Beksińskiego, Williama Rickarby Millera czy Stanisława Wyspiańskiego.

Uczniowie samodzielnie wybrali dzieła mistrzów, które ich zainspirowały, a następnie starali się wiernie oddać szczegóły w swojej interpretacji. Autorom prac należą się nasze słowa uznania. 

Z prac uczniów powstał krótki film z muzyką Jana Sebastiana Bacha. Zapraszamy do obejrzenia!

 

14 kwietnia 2021

Szóstoklasiści projektują okładki

 

Uczniowie klas szóstych razem z nauczycielem plastyki i techniki zaprojektowali oraz wykonali okładki książek. Przy tworzeniu wykazali się kreatywnością, oryginalnością, nie sugerowali się istniejącymi już wydaniami, ale pokazali własną wizję i interpretację treści książki.

Efekty ich pracy można obejrzeć w galerii.