26 maja 2021

XX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

W tym roku, już po raz dwudziesty, obchodzony jest Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Idea akcji oraz wydarzenia z tym związane mają zachęcić rodziców, przedszkola, szkoły do wspólnego regularnego czytania. Promują też wartościową literaturę dla dzieci i młodzieży. 

Hasło przewodnie w 2021 roku brzmi: "Lubimy czytać polskich autorów!".


 

23 maja 2021

Życzenia z okazji Dnia Matki

26. maja obchodzimy DZIEŃ MATKI. Z tej okazji wszystkim mamom dziękujemy za ich codzienną troskę, miłość i oddanie oraz życzymy, aby każdy nadchodzący dzień był piękniejszy od minionego.

„I żeby nie wiem co się stało, mama zostanie mamą.

Tylko jedna mama na zmartwienia.

Tylko jedna na dwójkę z polskiego.

Tylko jedna od bójki z najlepszym kolegą.

Jedna od bólu zęba i od przeziębienia. 

[...] najlepsze u mamy jest to,

że ją mamy

i że mama ma właśnie nas."

                                            [Joanna Kulmowa – „Mamy mamę”]

18 maja 2021

Lapbook - sposób na lekturę

O tym czym jest lapbook, jak go zrobić i do czego może służyć pisałyśmy już we wcześniejszych postach, kiedy prezentowałyśmy prace uczniów klasy IIIc do lektury „Ronja, córka zbójnika” Astrid Lindgren. 

Tym razem po taką uplastycznioną wersję analizy książki sięgnęli uczniowie klasy IIIe podczas omawiania lektury „Dziadek i niedźwiadek” Łukasza Wierzbickiego. W efekcie burzy mózgów, współpracy  i zaangażowania całej klasy powstały ciekawe i efektowne rozkładane książki, w których znalazło się dużo wiadomości i ciekawostek związanych z lekturą. 

 Poniżej efekt pracy uczniów.





15 maja 2021

Literacki Escape Room

W Tygodniu Bibliotek odwiedzili nas uczniowie klas I i II  - opowiadali o książkach, które lubią czytać i audiobookach, których słuchają. A od dzieci z II c dostałyśmy piękną laurkę.

Tydzień Bibliotek dobiega końca - z tej okazji życzymy Wam, aby czytanie książek wciągnęło Was równie mocno, jak nas przygotowanie literackiego Escape Roomu. Miłej zabawy!  

14 maja 2021

Wyniki konkursu „Niesamowita książka – koniecznie ją przeczytaj”

Uczniowie klas I-III wzięli udział w konkursie plastycznym na plakat reklamujący ich ulubioną książkę. Jury konkursu z wielką przyjemnością obejrzało wspaniałe, pomysłowe, inspirujące prace i wyłoniło zwycięzców:

I miejsce (ex aequo)   Anna Kosicka (I d), Jakub Urbański (II d)           

II miejsce uczennica klasy I d

III miejsce uczennica klasy I e

Nagroda specjalnaNikol Pertseva (I d)

Jakie książki znalazły się na plakatach? Były to między innymi: „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek, „52 tygodnie” autorstwa Anne Crausaz, cykl książek „Vladek. Najmilszy Wampirek na świecie” Anny Wilson, ”Marta galopuje” Eriki Wilson, komiksy o „Asteriksie”, komiks „Fistaszki” czy „Leśna piosenka” Lesyi Ukrainki.

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział, a laureatom składamy serdeczne gratulacje.



11 maja 2021

Konkurs "Co czytali rodzice/dziadkowie, kiedy byli w moim wieku?"

Miło nam poinformować, że w konkursie „Co czytali rodzice/dziadkowie, kiedy byli w moim wieku?” finalistami zostali następujący uczniowie:

I miejsce - Ignacy Krauze (VI h)

II miejsce - Natalia Kraucka (VI h)

III miejsce - Julia Graczyk (IV c)

Wyróżnienia:  Małgorzata Baranowska (VII e), Blanka Czerbniak (V a), uczeń klasy V d, Łukasz Jastrzębski (IV e).

Serdecznie gratulujemy!

Wszystkie prace były bardzo interesujące, przewijała się w nich nostalgia, poczucie humoru oraz świadomość, że czytanie książek jest bardzo ważnym elementem rozwoju intelektualnego i emocjonalnego człowieka. Rodzice w młodości czytali najczęściej książki przygodowe (np. Aleksandra Dumasa, Karola Maya, Zbigniewa Nienackiego, Alfreda Szklarskiego, Edmunda Niziurskiego), komiksy („Kajko i Kokosz”, „Tytus, Romek i A’Tomek”) i książki obyczajowe (seria „Portrety, powieści Krystyny Siesickiej). Babcie wymieniały klasyków literatury polskiej – Juliana Tuwima, Jana Brzechwę, Henryka Sienkiewicza czy Bolesława Prusa. Książkami, które połączyły pokolenia, były: „Baśnie” Hansa Christiana Andersena, „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren, „Mikołajek” René Goscinny'ego oraz „Mały książę” autorstwa Antoine de Saint-Exupery. 

Zapraszamy do lektury prac laureatów:

WYWIAD - I miejsce

WYWIAD - II miejsce

WYWIAD - III miejsce



08 maja 2021

Tydzień Bibliotek

8. maja to Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Święto to, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, obchodzone jest od 1985 roku i rozpoczyna Tydzień Bibliotek, którego hasło przewodnie w tym roku brzmi „Znajdziesz mnie w bibliotece”.

Na Tydzień Bibliotek, czyli od 8 do 15 maja, przygotowałyśmy szereg ciekawych materiałów, które według nas wpisują się w hasło tegorocznych obchodów – w bibliotece znajdziesz książkę, a w niej interesującą historię, przygodę, emocje, humor, zagadkę, miłość...

Zapraszamy do wspólnego świętowania!