21 lutego 2023

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Przypada 21 lutego, a został ustanowiony 17 listopada 1999 r. przez Unesco jako upamiętnienie wydarzenia, do którego doszło w 1952 r. w Dhace, która została potem stolicą niepodległego Bangladeszu. Tego dnia zginęło pięciu studentów, domagających się nadania językowi  bengalskiemu statusu języka urzędowego. Śmierć młodych ludzi wyzwoliła tak powszechny i silny opór obywatelski, że po latach konfliktu rząd ustąpił i w 1956 r. nadał językowi bengalskiemu status języka urzędowego.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu służyć ochronie rożnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

W 2012 r. wystartowała w Polsce kampania społeczna Ojczysty - dodaj do ulubionych zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury i Radę Języka Polskiego. Akcja ma na celu kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę. W 2013 r. ruszyła nowa kampania społeczna Język polski jest ą-ę. Jej celem jest obrona znaków diakrytycznych i przeciwdziałanie nieużywaniu charakterystycznych polskich liter.

Jak na co dzień możemy dbać o język ojczysty?

  • Dużo i regularnie czytaj.
  • Pamiętaj o ortografii i gramatyce.
  • W razie wątpliwości - sięgnij po słownik!

Brak komentarzy: