19 lipca 2021

Jak rozpoznać emocje?

Dziś polecamy książki, które opowiadają o naszych emocjach i uczuciach. Emocje towarzyszą nam każdego dnia, zarówno w domu, jak i w szkole. Pokazują, że w naszym życiu dzieje się coś ważnego, pomagają nawiązać relacje z innymi ludźmi. Dzięki emocjom widać, co czujemy w danej chwili – czy jest to strach, radość, zaskoczenie, złość, a może smutek.

Odpowiedź na pytanie jak rozpoznać emocje i jak sobie z nimi radzić znajdziecie w książkach, które prezentujemy poniżej.

Dwunastu autorów napisało dwanaście opowiadań pełnych emocji: „12 ważnych emocji. Polscy autorzy o tym, co czujemy. W tej książce znajdziecie teksty o dumie, wstydzie, zazdrości, radości, strachu, bezradności, zadowoleniu, smutku, zaskoczeniu, tęsknocie, współczuciu i złości.

„Co robią uczucia?” to połączenie poetyckiego tekstu Tiny Oziewicz z ilustracjami Aleksandry Zając. Książka, która działa na wyobraźnię i wzrusza, może stać się pretekstem do rozmyślań i rozmów o tym, co dzieje się w świecie uczuć, co kryje się w każdym z nas.

Polecamy też „Wielką księgę uczuć” Grzegorza Kasdepke, która składa się z czterech wcześniej wydanych tytułów: „Tylko bez całowania! czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami”, „Kocha, lubi, szanuje... czyli jeszcze o uczuciach”, „Horror! czyli skąd się biorą dzieci”, „Drużyna pani Miłki, czyli o szacunku, odwadze i innych wartościach”.

A na koniec książki poświęcone samoakceptacji, poznawaniu swoich mocnych stron oraz budowaniu wiary w siebie i rozpoznawaniu własnej indywidualności. Dla młodszych uczniów: „Wielka księga supermocy” Susanny Isern i Rocio Bonilla, a dla starszych: „Egzaminy bez spiny. Wiesz więcej i potrafisz więcej niż ci się wydaje” Elżbiety Zubrzyckiej. 

05 lipca 2021

Co warto przeczytać w wakacje?

Lato  to  doskonały czas na czytanie  książek. Po aktywnym wypoczynku miło jest  zakończyć dzień  spokojniej,  np.  czytając  ciekawą  książkę.  Postanowiłyśmy przez  dwa miesiące wakacji polecać Wam książki, które według nas zasługują na uwagę. Mamy nadzieję, że któraś z nich Was zainteresuje.

Na początek książki, których akcja rozgrywa się w czasie wakacji. Są to przeważnie książki przygodowe, opowiadają m. in. o grupie przyjaciół, która rozwiązuje zagadki detektywistyczne (Adam Bahdaj: „Wakacje z duchami”), wyprawie autostopem (Adam Bahdaj: „Podróż za jeden uśmiech”), wędrówce nadmorskimi szlakami (Agnieszka Mielech: „Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Aloha”). Możemy ciekawie spędzić czas w pensjonacie (Fanny Joly: „Pensjonat Muszelka”) lub zacząć zwiedzanie z Mazurskimi (seria autorstwa Agnieszki Stelmaszyk” „Mazurscy w podróży”).