Przed nami trzy majowe święta: 1, 2 i 3 maja. Warto przypomnieć sobie, skąd się wzięły, dlaczego świętujemy i komu je zawdzięczamy?
Zapraszamy do obejrzenia przygotowanego przez nas materiału!
Przed nami trzy majowe święta: 1, 2 i 3 maja. Warto przypomnieć sobie, skąd się wzięły, dlaczego świętujemy i komu je zawdzięczamy?
Zapraszamy do obejrzenia przygotowanego przez nas materiału!
Światowy
Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa,
edytorstwa oraz praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data
23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w ten dzień zmarli
wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la
Vega.
Zgodnie
z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi
różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem
kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony w 1995 roku
przez UNESCO.
Wszystkich czytelników, bibliofilów, miłośników książek z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich zapraszamy do zapoznania się z materiałami na temat święta.
W kwietniu, miała miejsce w naszej szkole, druga edycja konkursu "Zostań mistrzem pięknego czytania". Jest on skierowany do uczniów klas III i rozgrywa się w dwóch etapach: klasowym i międzyklasowym. Do drugiego etapu przeszła trójka uczniów z każdej klasy, to oni najlepiej odczytali fragmenty prozy.
W finale konkursu uczestniczyło 15. uczniów, którzy zaprezentowali nam utwór Agnieszki Starok "Kot Kocisław i jego ludzie" (Wydawnictwo Tekturka) oraz fragmenty "Mikołajka" René Goscinnego.
Jury, złożone z nauczycieli bibliotekarzy, oceniało płynność czytania, właściwą dykcję, odpowiednią intonację oraz właściwą interpetację tekstu.
Wszystkim finalistom serdecznie gratulujemy!
Zwycięzcami konkursu zostali:
Mistrz Pięknego Czytania - Jakub Karubin (klasa III E).
Wicemistrz - Urszula Starska (klasa III B) oraz Jakub Urbański (klasa III D).
Wszyscy finaliści otrzymali dyplomy i drobne upominki, a laureaci, oprócz dyplomów, interesujące książki (kupione z funduszy Rady Rodziców).
Jednym z patronów 2002 roku, ustanowionych przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, jest Maria Konopnicka. W związku z tym, nauczyciele bibliotekarze przygotowali projekt "Bliska Konopnicka", skierowany do uczniów klas 1-2. Celem projektu jest przybliżenie uczniom utworów poetki.
Projekt został podzielony na 3 etapy:
W marcu najwięcej książek przeczytała klasa III B, drugie miejsce zajęła klasa III C, a trzecie ex aequo klasy III D i IV E.
W przyszłym miesiącu wszystko może się zmienić, dlatego zapraszamy do biblioteki, szczególnie tych uczniów, którzy od początku roku nie odnaleźli jeszcze do niej drogi. Przypomniamy, że czekają tam na Was stęsknione książki!
Uczniom najlepiej czytających klas w szkole serdecznie gratulujemy!
Od 1967 roku, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena, czyli 2. kwietnia, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi na książki dla najmłodszych, promowanie wartościowej literatury i grafiki oraz wspieranie czytania przez dzieci.