25 listopada 2021

Dzień Pluszowego Misia

Przypominamy, że 25 listopada przypada wyjątkowe święto - Dzień Pluszowego Misia. Ustanowiono je w 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki. A wszystko zaczęło się w dniu, kiedy prezydent Stanów Zjednoczonych, Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka, a prezydent widząc przerażone zwierzątko kazał je uwolnić. Jeden ze świadków wydarzenia uwiecznił historię niedźwiadka w formie rysunku na łamach waszyngtońskiej gazety. Przeczytał ją producent zabawek, który wyprodukował maskotkę, nazwaną na cześć prezydenta Roosvelta - Teddy Bear. Od tej pory nazwa ta przyjęła się w języku angielskim na określenie wszystkich pluszowych misiów.

Pluszowy miś jest dla wielu dzieci (a czasami i dorosłych) kimś wyjątkowym, ukochanym, do kogo można się przytulić, komu można się wyżalić. Na pewno nie jest to tylko zwykła, pluszowa zabawka. Pomyślcie dziś ciepło o swoich misiach!

22 listopada 2021

Nowości w bibliotece

Miło nam poinformować, że zbiory biblioteki szkolnej wzbogaciły się o nowe książki. Za prawie 2.000 zł (otrzymane od Rady Szkoły) kupiłyśmy ponad 90 książek: komiksy, powieści fantastyczne, obyczajowe i detektywistyczne oraz wiele, wiele innych. Szczegóły w prezentacji!

Po nowości wydawnicze zapraszamy do biblioteki!

18 listopada 2021

Prawa dzieci

20 listopada przypada wyjątkowy dzień, w którym uwaga wszystkich skierowana jest na dzieci i ich prawa. Tego dnia przypada rocznica uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka (w trakcie XIV sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w 1959 r.) oraz Konwencji o prawach dziecka (z 1989 r.).

W przygotowanym przez nas materiale będziecie mogli poznać genezę powstania tego święta, przeczytać Konwencję praw dziecka, obejrzeć film o Waszych prawach oraz wysłuchać piosenek (materiał ukryty jest pod słoneczkami).

Zapraszamy do oglądania, słuchania i czytania!

17 listopada 2021

Zareklamuj bibliotekę

Z przyjemnością informujemy, że Natalia Karaś i Gabrysia Orlicz, uczennice klasy VA, wymyśliły najlepsze hasło w konkursie „Zareklamuj bibliotekę”.

Zwycięskie hasła:

Hasło Gabrysi:

Zamiast siedzieć przed TV, 

Idź poczytać książki trzy.


Hasło Natalki: 

Gdy znudzi Ci się zabawa,

Biblioteka super sprawa.


Laureatki otrzymały w nagrodę pamiątkowe dyplomy oraz książki.

Serdecznie gratulujemy!

15 listopada 2021

Międzynarodowy Dzień Tolerancji

Od 1995 roku, 16. listopada, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Święto ustanowione rezolucją ONZ, z inicjatywy UNESCO, w celu zwrócenia uwagi na zjawisko nietolerancji, a co za tym idzie marginalizacji i dyskryminacji mniejszości. Jest to święto szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie.

W poniższej prezentacji znajdziecie informacje i ciekawostki na temat święta, kilka filmów krótkometrażowych i propozycje książek o tolerancji. 

Zapraszamy do oglądania! 

11 listopada 2021

Narodowe Święto Niepodległości

11. listopada obchodzimy w Polsce Narodowe Święto Niepodległości. 103 lata temu nasz kraj po 123 latach zaborów odzyskał niepodległość. Poniżej prezentujemy interaktywną pocztówkę, która przypomni nam najważniejsze wydarzenia oraz postaci związane z tym świętem.


07 listopada 2021

Jak czytaliśmy w październiku?

Kolejny miesiąc za nami, dlatego przedstawiamy stan czytelnictwa za październik. Na czele zestawienia, podobnie jak w poprzednim miesiącu, klasy III C i III A.



05 listopada 2021

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

 

„Któregoś dnia będziesz na tyle dorosły, żeby znowu zacząć czytać bajki”.

Clive Staples Lewis

5. listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Baśnie, bajki (zarówno te czytane, jak i oglądane) odgrywają ważną rolę w życiu każdego dziecka. Bajkowi bohaterzy, np. Kubuś Puchatek, Bolek i Lolek, Miś Koralgol, Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Królewna Śnieżka, Koziołek Matołek oraz wiele innych postaci, sprawiali, że śmialiśmy się, wzruszaliśmy i poznawaliśmy świat.

Celem święta jest nie tylko przypomnienie postaci z najbardziej popularnych i lubianych bajek, ale też zwrócenie uwagi na ich rolę wychowawczą i edukacyjną – uczą postaw pełnych empatii, koleżeństwa, przyjaźni, pokazują jak odróżnić dobro od zła.

Nie wszyscy wiedzą, że w Pacanowie, znajduje się Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka. https://centrumbajki.pl/

Zachęcamy do czytania, słuchania i oglądania bajek!

                         Zdjęcia wykonane w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.