30 sierpnia 2021

Fascynujące biografie

Czytając książkę biograficzną poznajemy bliżej osoby, które nas interesują lub inspirują. Oddajemy się lekturze o znanych postaciach historycznych, wybitnych naukowcach czy artystach, lecz też o ludziach żyjących współcześnie, z którymi możemy się utożsamiać.

Angielska pisarka, Kate Pankhurst, stworzyła cykl książek o wybitnych kobietach: „Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które tworzyły historię”, „Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat” i „Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które ratowały planetę”. Możemy w nich przeczytać m.in. o astronautce Walentynie Tiereszkowej, tancerce Josephine Baker, malarce Fridzie Kahlo, projektantce mody Coco Chanel.

Nakładem wydawnictwa Centrum Edukacji Dziecięcej ukazała się książka „12 wyjątkowych postaci. Polscy autorzy o marzeniach”. Ukazuje ona 12 historii o dzieciństwie i młodości sławnych Polek i Polaków, ich marzeniach, fantazji i poświęceniu. Są tu m.in. opowieści o Mikołaju Koperniku, Janinie Ochojskiej, Wisławie Szymborskiej, Januszu Korczaku, Marii Skłodowskiej-Curie, Janie Pawle II, Henryku Sienkiewiczu czy Marku Kamińskim.

W kanonie lektur dla klas 4-6 znajduje się seria „Nazywam się...”. Każda książka poświęcona jest innej osobie, która odegrała istotną rolę w nauce, sztuce, kulturze lub literaturze, i w ciekawy sposób opowiada nam w pierwszej osobie o swoim życiu i dokonaniach, a także czasach, w których żyła. W gronie bohaterów znajdują się m.in.  Albert Einstein, Mikołaj Kopernik, Maria Skłodowska-Curie czy Vincent van Gogh.

16 sierpnia 2021

Na tropie zagadek

Jeśli masz zmysł detektywa i lubisz rozwiązywać zagadki, prezentowane dziś książki są właśnie dla Ciebie!

Książki z cyklu „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” zostały napisane przez  Martina Widmarka i zilustrowane przez Helenę Willis. Akcja rozgrywa się w małym miasteczku Valleby. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą biuro detektywistyczne. Każda książka to kolejna zagadka i kolejna porcja przygód. W serii ukazały się m.in.: „Tajemnica hotelu”, „Tajemnica biblioteki”, „Tajemnica szpitala”, „Tajemnica szkoły”, „Tajemnica zwierząt” oraz wiele innych tytułów (w Polsce wydano ich już 28).

Lauren Child, angielska pisarka i ilustratorka, jest autorką cyklu szpiegowskiego o nastoletniej tajnej agentce – „Ruby Redfort. Spójrz mi w oczy”, „Ruby Redfort. Weź ostatni oddech”. Bohaterką książek jest trzynastolatka, która potrafi złamać każdy szyfr. Dzięki tej niezwykłej umiejętności zostaje dostrzeżona przez tajnych agentów i przyjęta w ich szeregi. Powieści o Ruby są wciągające, zabawne i doskonale się je czyta.

Robin Stevens napisała cykl książek „Zbrodnia niezbyt elegancka”. Opowiadają one o tajnym towarzystwie detektywistycznym, założonym w szkole dla dziewcząt przez Daisy Wells i Hazel Wong. Akcja powieści dzieje się w latach 30. XX wieku w Anglii. Przyjaciółki w każdej książce rozwiązują nową zagadkę detektywistyczną, są jak Sherlock Holmes i doktor Watson, do których się zresztą porównują. Tytuły książek w serii – „Smakowite przestępstwa”, „Zbrodnia nie przystoi damie”, Herbatka z arszenikiem”, „Zbrodnia pierwszej klasy”, „Bardzo brudna gra”, „Śmiertelne dziedzictwo”, „Zbrodnia na receptę”, „Śmierć w światłach rampy” i „Zbrodnia na piątkę”.


02 sierpnia 2021

Zwiedzamy świat

Książki z serii „Świat dla dociekliwych” Wydawnictwa Dwie Siostry zabiorą nas w niejedną fascynującą podróż, pomogą w odkrywaniu nowych miejsc i zaprezentują kulturę różnych krajów. Dzięki nim możemy poznać Włochy, Japonię, Hiszpanię, Chiny, Wielką Brytanię, Wietnam czy Iran.

Jeśli interesujesz się przyrodą, możesz ją odkrywać dzięki książce Aleksandry i Daniela Mizielińskich „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych”. Książka wygrała w konkursie Nagroda Literacka m.st. Warszawy 2021, w kategorii literatura dziecięca. Żubr Kuba i wiewiórka Ula wyruszają w podróż po parkach narodowych na różnych kontynentach, zwiedzając: Białowieski w Polsce, Yellowstone w Stanach Zjednoczonych, Manu w Peru, Jiuzhaigou w Chinach, Namib-Naukluft w Namibii, Grenlandii (terytorium zależne Danii), Komodo w Indonezji, Fiordland w Nowej Zelandii.

Miłośnikom morskich podróży polecamy książkę Agaty Loth-Ignaciuk i Bartłomieja Ignaciuka „Doba na oceanie. Jak przepłynąć Atlantyk kajakiem?”, przeczytacie w niej, jak zaplanować ekspedycję kajakową, przeżyjecie burze i sztormy na oceanie. Publikacja jest opowieścią o wyprawach przez Atlantyk Aleksandra Doby, polskiego kajakarza, który jako pierwszy człowiek w historii przepłynął kajakiem ocean (z Afryki do Ameryki Południowej).