Czytając książkę biograficzną poznajemy bliżej osoby, które nas
interesują lub inspirują. Oddajemy się lekturze o znanych postaciach
historycznych, wybitnych naukowcach czy artystach, lecz też o ludziach żyjących
współcześnie, z którymi możemy się utożsamiać.
Angielska pisarka, Kate Pankhurst, stworzyła cykl książek o wybitnych kobietach: „Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które tworzyły historię”, „Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat” i „Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które ratowały planetę”. Możemy w nich przeczytać m.in. o astronautce Walentynie Tiereszkowej, tancerce Josephine Baker, malarce Fridzie Kahlo, projektantce mody Coco Chanel.
Nakładem wydawnictwa Centrum Edukacji Dziecięcej ukazała się książka „12 wyjątkowych postaci. Polscy autorzy o marzeniach”. Ukazuje ona 12 historii o dzieciństwie i młodości sławnych Polek i Polaków, ich marzeniach, fantazji i poświęceniu. Są tu m.in. opowieści o Mikołaju Koperniku, Janinie Ochojskiej, Wisławie Szymborskiej, Januszu Korczaku, Marii Skłodowskiej-Curie, Janie Pawle II, Henryku Sienkiewiczu czy Marku Kamińskim.
W kanonie lektur dla klas 4-6 znajduje się seria „Nazywam się...”. Każda książka poświęcona jest innej osobie, która odegrała istotną rolę w nauce, sztuce, kulturze lub literaturze, i w ciekawy sposób opowiada nam w pierwszej osobie o swoim życiu i dokonaniach, a także czasach, w których żyła. W gronie bohaterów znajdują się m.in. Albert Einstein, Mikołaj Kopernik, Maria Skłodowska-Curie czy Vincent van Gogh.