25 lutego 2021

Klasa I D rysuje nowe zakończenie baśni

    W trakcie lekcji bibliotecznej, uczniowie klasy I D zastanawiali się nad innym zakończeniem utworu H. Ch. Andersena pt. „Królowa Śniegu”. Po wysłuchaniu treści baśni dzieci tworzyły prace plastyczne, a pomysłów miały bardzo dużo:

- Kaj, Gerda i Królowa Śniegu zaprzyjaźnili się i zamieszkali razem;

- Królowa Śniegu rozpuściła się i Gerdzie udało się uwolnić Kaja;

- zaprzyjaźnienie się głównych bohaterów zdenerwowało diabła;

- Kaj w ciepłe miesiące miał mieszkać z Gerdą, a w zimne z Królową Śniegu;

- Gerdzie nie udało się uwolnić Kaja, a Królowa Śniegu uwięziła ją w klatce lub lochu.

Zapraszamy do obejrzenia prac!





22 lutego 2021

Lapbooki z klasą III C

Uczniowie klasy III C, na lekcji podsumowującej omówienie lektury pt. „Ronja, córka zbójnika” Astrid Lindgren, przygotowali lapbooki.

Co to jest lapbook?       

Lapbook (w wolnym tłumaczeniu „książka na kolanach”) jest czymś w rodzaju teczki,  w której w formie rysunków, wykresów, zagadek, krzyżówek, opowiadań czy też zdjęć  możemy gromadzić  informacje na dany temat. To wszystko umieszczone jest w kieszonkach, składanych książeczkach o przeróżnych kształtach lub otwieranych okienkach.

„Lapbook jest czymś w rodzaju teczki interaktywnej przypominającej papierowy teatrzyk mieszczący się na naszych kolanach, stąd właśnie jej nazwa". (Źródło: A. Kopeć: Lapbook a edukacja czytelnicza - czyli jak zachęcić dzieci do czytania, Trendy nr 3-4 2014, s. 79-83).

Pomysł związany z  tworzeniem lapbooków bardzo spodobał się uczniom. W efekcie ich zaangażowania, pomysłowości i kreatywności powstały ciekawe, rozkładane książki, w których znajduje się wszystko, co wiąże się z omawianą  lekturą.

Jak pokazują zamieszczone zdjęcia, nauka z tak przygotowanych lapbooków to sama przyjemność.

Zapraszamy do galerii!










































16 lutego 2021

Portret słowem malowany

Charakterystyka postaci to jedno z najpopularniejszych zadań, jakie dostają uczniowie do napisania na lekcjach języka polskiego. Obejmuje ona drobiazgowy opis głównego bohatera lektury, filmu lub sztuki, albo ważnych bohaterów pobocznych.

Właśnie z takim zadaniem musieli się zmierzyć uczniowie klas 7A i 7E przy omawianiu lektury „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Jednak tym razem zadanie nie polegało na napisaniu tradycyjnej charakterystyki wybranego bohatera, ale na narysowaniu jego portretu ze słów. Wymagało to zebrania sporej ilości określeń dotyczących wyglądu, charakteru, zachowania opisywanych postaci, a następnie wykazania się umiejętnością planowania, wyobraźnią i przede wszystkim kreatywnością.

A oto efekt pracy uczniów:













10 lutego 2021

Na Walentynki zakochaj się w książkach!

Walentynki, czyli coroczne święto zakochanych, obchodzone jest 14 lutego. Jedna z legend mówi, że Walenty był biskupem, który uzdrowił ze ślepoty córkę pewnego sługi cesarskiego. Zdarzenie to jednak wzbudziło gniew władcy, który rozkazał nieszczęsnego biskupa torturować i ściąć. Zginął więc Walenty śmiercią męczennika, legenda natomiast przetrwała do naszych czasów. Nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie, jak to się stało, że biskup stał się patronem zakochanych. Faktem jest, że św. Walenty jest w Europie patronem zakochanych co najmniej od XV wieku. 14 lutego zakochani z wzajemnością bądź bez wysyłają sobie kartki z życzeniami. Tradycja mówi, że życzenia i kartki powinny być anonimowe.

Z okazji tego święta chciałybyśmy polecić Wam książki z miłością w tle. Mamy nadzieję, że piękne okładki, intrygujące tytuły, które są ukryte pod serduszkami będą sprzyjały zakochaniu się w książkach.

Wszystkie książki zamieszczone na interaktywnym zdjęciu są dostępne w naszej bibliotece szkolnej. Zapraszamy!

07 lutego 2021

Dzień Bezpiecznego Internetu

9 lutego 2021 przypada „Dzień Bezpiecznego Internetu”, święto obchodzone z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Święto ma na celu kształtowanie świadomości społecznej dotyczącej niebezpieczeństw, na które narażone są osoby korzystające z Internetu – zwłaszcza dzieci i młodzież. Anonimowość w sieci oraz powszechny dostęp do cyberprzestrzeni niosą ze sobą całą gamę zagrożeń. 

W przygotowanym przez nas interaktywnym zdjęciu znajdziecie m. in.: zbiór zasad dotyczących dobrego zachowania w Internecie, czyli Netykietę; test „Czy jesteś uzależniony od Internetu”; filmiki z serii „Owce w sieci”.

Zapraszamy do czytania i oglądania!


04 lutego 2021

III G "Zaczytaną klasą"

 

Miło nam poinformować, że uczniowie klasy III G otrzymali zaszczytny tytuł najbardziej „Zaczytanej klasy” w I semestrze w roku szkolnym 2020/2021.

Kryterium, według którego wyłoniono zwycięską klasę, była ilość wypożyczonych książek oraz systematyczne odwiedziny w bibliotece.

Cała klasa otrzymała pamiątkowe dyplomy, a uczennica, która wypożyczyła najwięcej książek drobne upominki.

Serdeczne gratulacje dla całej „Zaczytanej klasy” III G!